از کجا باید شروع کنم؟

این روزها، دغدغه داشتن کار مناسب و رسیدن به درآمد  مهم‌ترین دلنگرانی همه ما است. از به دنبال کار گشتن و مصاحبه‌های کاری تا ساختن کسب و کارخودت . کسب و کاری که در آن خودت تصمیم گیرنده باشی و برای ایده‌هایت برنامه ریزی کنی.  اینقدر این ایده‌ ی داشتن کسب و کار جذاب است که خیلی‌ها حتی با داشتن کار اداری به دنبال ایجاد آن هستند.  و می‌خواهند تغییری در شرایط خودشان ایجاد کنند.
اولین نکته‌ای که باید بدانیم این است، که بر خلاف ظاهرساده‌ی کسب و کارهای فردی و تبلیغات زیادی که برای آن انجام می‌شود، این کار اصلا راحت نیست.

شناخت ویژگی‌های فردی

در واقع داشتن کسب و کار شخصی نیازمند ویژگی‌هایی فردی است که ممکن است در هر آدمی وجود نداشته باشد. البته خبر خوب می‌تواند این باشد که به مرور آموختنی است و فقط کمی کار را سخت‌تر می‌کند. مثلا اگر شما برنامه ریزی بلد نیستید،از روی زمان‌بندی کار کردن را نمی‌دانید، زود نا امید می‌شوید، تحمل ریسک و از دست دادن اندک سرمایه‌تان را ندارید، شرایط شخصی و اجتماعی به راحتی روی روان شما تاثیر می‌گذارد، شاید کار کردن در یک ساختار مشخص با ساعت کاری مشخص برای شما بهتر باشد.
پس شناخت ویژگی‌های خود، آشنایی با ساختار روانی خود، نکته‌ی مهم و اساسی برای تصمیم گیری است.

شناخت مزیت‌های نسبی خود

دومین مساله که در ادامه‌ی همان شناخت قبلی است، آشنایی با استعداد‌ها، علاقه‌مندی‌ها و ظرفیت‌های خود است. در واقع در علم اقتصاد می‌گویند، مزیت‌های نسبی خود را بشناسید. مثلا ممکن است شما در امر آشپزی زبان زد خاص و عام باشید، یا دقت بسیار زیادی در انجام کارهای ظریف داشته باشید یا توانمندی در متقاعد کردن دیگران یا عاشق کار با نرم‌افزارهای کامپیوتری باشید و یا اصلا از سر و کله زدن با کودکان لذت ببرید و دوست داشته باشید و بلد باشید با سالمندان چگونه رفتار کنید. همه‌ی اینها مزیت‌های نسبی شما هستند.

شناخت شرایط اقتصادی و نگاه بلند مدت داشتن

شرایط اقتصادی، سلایق جامعه خود را بشناسید و نگاه بلند مدت داشته باشید. این بدان معنا است که درگیر فعالیت‌های گذری نباشید، مثلا یادگیری بافت جعبه‌های حصیری جداب است، اما چون وابسته به مد است، خیلی زود جذابیت خود را از دست می‌دهد. پس اول کاری را انتخاب کنید که آینده مشخصی داشته باشد و دوم اینکه تلاش کنید، در آن کار بهترین باشید و متخصص‌ترین آدم حوزه‌ی خودتان باشید، آن وقت است که چیزی برای مایوس شدن و از دست رفتن و از دست دادن، وجود نخواهد داشت.

از آموزش دیدن استقبال کنید…

از آموزش نترسید، تا جایی که می‌توانید ذهن خودتان را برای آموختن باز کنید. این آموزش هم می‌تواند در حوزه‌ی تخصصی خود باشد و هم در حوزه‌های عمومی، مثل حسابداری، مهارت‌های کامپیوتری و…

شبکه سازی کنید

بهترین  متخصص‌های حوزه کاری و گرایش‌های کاری خود را در جهان و ایران بشناسید و سعی کنید با آدم‌های مربوط به حوزه خودتان از نزدیک آشنا شوید و همچنین گروه‌های دوستی با موضوع کاری داشته باشید. این موضوع به شما کمک می‌کند به روز باشید و انگیزه‌تان برای فعالیت بیشتر شود.

در نوشته‌های بعدی تمام این سرفصل‌ها را باز خواهیم کرد…

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 4 =