مواد لازم نان :

خمیر مایه خشک: یک قاشق چایخوری

شکر: یک چهارم پیمانه

آب : نصف پیمانه

روغن مایع: یک چهارم پیمانه

تخم مرغ: دو عدد

آرد : حدود دو پیمانه

مواد میانی نان

پودر نارگیل: یک پیمانه

عسل: نصف پیمانه یا 5 قاشق سوپ خوری

کره ذب شده: 20 گرم

گلاب : یک قاشق سوپخوری

ابتدا یک قاشق از شکر را در آب ولرم رو به سردی حل میکنیم و خمیر مایع را به آن اضافه می­کنیم و به آرامی هم میزنیم. زیاد به هم زدن احتیاج ندارد. یک بشقاب بر روی آن می­گذاریم و برای 15 دقیقه کنار میگذاریم تا شروع کند به حباب زدن. در این میان ، یکی و نصفی از تخم مرغ، شکر، روغن را در یک کاسه بزرگ هم میزنیم با چنگال فقط در حدی که مخلوط شود. بعد اگر مایع خمیر آماده بود به آن اضافه می­کیم. هم نمی زنیم تا آرد را هم اضافه کنیم. برای اضافه کردن آرد حتما به مرور اضافه کنید و توجه کنید که آرد ها آبخورهای متفاوتی دارند پس ممکن است کمی بیشتر یا کمتر به آرد نیاز داشته باشید. بعد از جمع شدن خمیر ، آن را به سطح کار منتقل می­کنیم و با ورز دادن اجازه می دهیم چسبندگی خمیر از بین برود. برای ورزن دادن همیشه از کف دست استفاده کنید و هر بار خمیر را 90 درجه بچرخانید. ده دقیقه ورز کافی است.(اگر حوصله ی 10 دقیقه ورز را ندارید می توانید خمیر را 100 بار محکم بر روی سطح کار بزنید) .در یک ظرف بزرگ تمیز یک قاشق روغن میریزیم و خمیر را به ا« منقل می کنیم. روی ظرف را یا با سلفون یا یک دستمال نخی می پوشانیم و اجازه می دهیم خمیر حجم دوبرابر پیدا کند.

در این میان مواد میانی نان را با هم مخلوط می کنیم.

وقتی خمیر حجم دو برابر پیدا کرد فقط پف آن را می­گیریم و به شکل یک نوار پهن در می آوریم و از مواد میانی وسط آن می­گذاریم. دوباره لوله می کنیم و سعی میکنیم شبیه یک حلزون در بیاوریم. (در فیلم کاملا مشخص است. دوباره نیم ساعت خمیر را در یک محیط پوشیده مثل  داخل فری که فقط چراغش روشن است می­گذاریم.

بعد از نیم ساعت با اضافه تخم مرغ رومال می­کنیم و کنجد یا نارگیل می پاچیم و اجاز ه می دهیم در فر با درجه 180 درجه سانتی گراد 45 دقیقا بپزد.

داغ و تازه این نان طعم و بافت متفائتی دارد اما تا 3 روز هم به صورت در پوشیده قابل استفاده است.

نوش جان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

78 + = 88