کاچی یک دسر سنتی و مقوی ایرانی است که از گذشته های دور در ایران مرسوم بوده است و در مناطق مختلف ایران به شکل­های مختلف پخته می شده است. در گذشته به علت استفاده از روغن های محلی، ادویه جات مختلف مثل زیره، بادیان و..  به عنوان یک دسر مقوی مطرح بوده است . به همین دلیل در سفره های نذری، بعد از زایمان خانم­ها، ماه رمضان و … مور استفاده بوده است. همانطور که گفته شد در مناطق مختلف به روش های مختلف پخت می شده است. ما اینجا سه دستور را برای آن بیان می­کنیم. اول دستور نجف دریابندری ، سپس دستور خان رزا منتظمی و در نهایت دستور سنتی یک خانم ایرانی که مادر نگارنده این متن باشد.

کاچی به سبک نجف دریابندری

آرد گندم: یک پیمانه

شکر: دو پیمانه

گلاب: نیم پیمانه

کره: یک یا دو گردو

روغن: یک چهارم پیمانه

زعفران : اندکی، ساییده

شکر و گلاب را در پنج پیمانه آب داغ حل کنید و کنار بگذارید. آرد را با روغن در تابه ای بریزید و و روی آتش ملایم با کاردک چوبی هم بزنید. کره را اضافه کنید و هم بزنید تا طلایی شود. سپس شیره­ی شکر را کم کم اضافه کنید و هم بزنید ( احتیاط) تا کاشی صاف شود. کاچی باید شل باشد. به طوری که از قاشق بریزد. اگر سفت بود، کمی آب جوش به ا« اضافه کنید. زعفران را در آب جوش حل کنید و در کاچی بریزید و هم بزنید. اجازه دهید 15 دقیقه روی آتش کم باقی بماند و به روغن بشیند.

کاچی به سبک رزا منتظمی

آرد گندم: نیم کیلو

روغن: نیم کیلو

شکر: یک کیلو گرم

زعفران یک مثقال

آب 10 تا 12 لیوان

گلاب: نصف لیوان

( اولین نکته برای استفاده از دستور رزا منتظمی این است که بدانید، حجم زیادی از کاچی را خواهید داشت. پس اگر برای شما خیلی زیاد است، مواد را نصف یا کمتر کنید.)

مانند حلوا، آرد را سرخ می کنیم و شکر را با 10 یا 12 لیوان آب می جوشانیم تا شکر آب شود. شربت را از صافی رد می کنیم و زعفران حل شده در آب جوش را به شربت اضافه می کنیم. حرارت را ملایم می­کنیم و بعد شربت آماده شده را به آرد را اضافه می کنیم. اجازه ی دهیم تا آهسته بجوشد و به روغن بیافتد.

کاچی با آرد برنج

آرد برنج: یک پیمانه

شکر: دو سوم پیمانه

کره یا روغن محلی : 200 گرم

گلاب:  نصف پیمانه

زعفران : به مقدار دلخواه

آب : دو تا سه پیمانه

ابتدا آرد برنج را کمی تفت می­دهیم و بعد کره را اضافه می­کنیم و اجازه می دهیم کمی تغییر رنگ دهد. در حدی که فقط طلایی شود. سپس زعفران، آب ، شکر و گلاب را اضافه می­کنیم و اجازه می دهیم تا بچوشد و به غلظت برسد. در آخر هم می­تونید با پودر چهار مغز آن را تزین کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 41 = 45