شیرینی های مارمالادی انواع مختلفی دارند که گاهی عنوان های مختلفی هم می­ گیرند. شیرینی مشهدی ، آلمانی و ونیزی و… همه و همه نوعی از شیرینی مارمالادی هستند که گاهی ترکیبات جزیی آن­ها با هم متفاوت هست. ولی به طور کلی شیرینی های دولایه ای هستند که مرکز آنها با مربا وکرم های مختلف قنادی به هم چسبانده می ­شود.

می­ خواهیم با هم یکی از ساده ­ترین مدل­هاش را درست کنیم.

مواد اولیه:

کره به دمای محیط رسیده : 150 گرم( می­تونید از ماگارین یا ترکیب هردوتای آن استفاده کنید)

آرد نول: 200 گرم

شکردانه ریز: 60 گرم

زرده تخم مرغ: یک عدد

نمک : یک پینچ

وانیل: کمی

نکته اول : این مواد را با هیچ چیز جایگزین نکنید چون ممکن هست در نتیجه کار، تاثیرگزار باشد.

اول کره را به دمای محیط می رسانیم یعنی نه سرد باشد و نه کاملا نرم و بعد با شکر هم می­زنیم. برای این مرحله ایده آل ترین شکل ممکن هم زدن، دستگاه همزن استند هست که با سری پدل آن هم زده بشه ولی می­ تونید با همزن معمولی، دستی یا حتی چنگال هم هم بزنید، به قدری که شکر و کره با هم ترکیب بشوند. مرحله بعد زرده تخم مرغ، نمک و وانیل را اضافه می­کنیم. به جای وانیل از هر ادویه ای که دوست دارید، مثل زنجبیل، هل، دارچین، میخک و… هم می­تونید اضافه کنید فقط حواستون به رنگ خمیر باشه که با دارچین تغیر رنگ می­دهد. در آخر هم آرد الک شده را اضافه کنید و فقط در حد مخلوط شدن آرد هم بزنید. اصلا با خمیز بازی نکنید چون خمیرهای کره ­ای به بازی کردن و ورز دادن حساس هستند و بعدا شیرینی خشکی تحویل می­ گیرید. بریزد داخل یک کیسه­ ی فریزر و اجازه بدین داخل یخچال حداقل یک ساعت استراحت کنه .( این خمیر را برای مدت طولانی هم می­تونید داخل یخچال یا فریز نگاه دارید.) بعد خمیر را که از یخچال درآوردید، بین دو پلاستیک یا کاغذ روغنی  به قطر نیم سانت یا حتی کمی نازک تر بازکید. حواستون باشه که حتما سطحتون را آدر پاشی کنید تا به راحتی بتونید قالب بزنید. تعداد شیرینی های غالب زده شده را زوج انتخاب کنید که بعدا بتونید روی هم بگذارید. سینی فرتون را برای زمان حدودی 10 دقیقه داخل فر گرم شده با دمای 180 درجه بگذارید.( اینکه چقدر از قبل فرتون را گرم کنید، متفاوت هست. یعنی نمی­توانیم نسخه کلی بپیچیم که همه­ ی فرها باید از 10 دقیقه قبل روشن بشه. این را باید با تجربه و کار با فرتون متوجه بشید) وقتی پخت و زیر آن طلایی رنگ شد بیرون میاریم  و نصف شیرینی ها بر می­گردونیم و  مارمالاد یا مربا پوره شده یا گاناش یا کارامل یا نوتلا و… را با قیف مرکز شیرینی­مون  می­ریزیم و بعد لایه ی بعدی را به روی آن می­گذاریم.

در آخر هم می­تونیم ببه وسیله  شکلات ذوب شده یا مقداری عسل رقیق شده با  آب آغشته کنیم  و با پودر هر آجیلی که خواستیم تزیینش کنیم.

نوش جونتون

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + = 11